Kedvenc gyógynövényeink: a homoktövis

Herbária: a homoktövis

A homoktövis az elmúlt évtizedben robbant be a köztudatba, mint csodanövény. Az eredetileg Ázsiában őshonos tövises bozót az egész világot meghódította, s így már Európa- és Amerika-szerte megtalálható a tengerpartokon, ártéri területeken, folyó-és patakhordalékokon, illetve a sziklás hegyvidékeken is.  Itthon is találkozhatunk vele a Duna mentén és a Balaton partján, de a gyűjtögetést gondoljuk alaposan meg, hiszen országunknak védett növényként van nyilvántartva. Az újpesti állomány 1974 óta védett, mert egyedül itt található meg ez a növény természetes populációja. Minden más felbukkanási helyén talajmegkötésre ültetik, valamint díszcserjeként alkalmazzák. Rendkívül igénytelen, kétlaki növény. A talaj iránt nem igényes, a rossz, száraz sós talajokon, márgán, agyagos kőmálladékon is megél. A telet jól viseli, a fagyok nem károsítják.

Mire jó a homoktövis?

Amíg nem olvasunk alaposabban utána, nem is sejthetjük, micsoda csodanövény valójában a homoktövis termése. Az apró, narancssárga és kissé savanykás termése C-vitaminban gazdag, így nagyon jó az immunrendszer erősítésére, szervezetünk védekezőképességének növelésére, valamint az öregedési folyamatok lassítására is. Megfázás esetén is igazi aduász.  Mivel zsíroldó és anyagcsere fokozó hatású, ezért alkalmazzák az optimális testsúly megtartására. A vércukorszintet is csökkenti, valamint jó hatással van a májra és a gyomorra.

A homoktövis nem csak magas C-vitamin tartalma miatt hasznos. A citromban található mennyiség tízszeresét tartalmazza. A homoktövis gyümölcsében levő C vitamin koncentrációja magasabb, mint az eper, kivi, narancs, paradicsom, sárgarépa, és galagonya gyümölcsében. Béta-karotin tartalma is hasznos a szervezetünk számára. A szervezetünk A-vitaminná alakítja, amely pozitív hatással van a szemünkre, a bőrünkre és a nyálkahártyáinkra, valamint segít abban a vénáink és az artériáink tiszták és egészségesek maradjanak. Ezen kívül azon növények csoportjába tartozik, melyekben B12 is található. Ez azért nagyon különleges, mert ez az anyagcsere folyamatokban fontos szerepet betöltő vitamin zömében csak állati eredetű élelmiszerekben fedezhető fel. A homoktövisnek magas az E-vitamin és esszenciális zsírsav tartalma is, ezért a homoktövis termését nemcsak nyersen, ital, vagy gyógyászati készítmény formájában fogyaszthatjuk, hanem remek alkotórésze a kozmetikumoknak is. A bőrünk hálás lesz érte. Kutatások azt is alátámasztották, hogy a bogyói antioxidáns hatóanyagainak köszönhetően, támogatja a szervezetünk sejtképződését, és lelassítja a sejtek öregedését.

A homoktövis alkalmazásáról

A homoktövis nem csak belsőleg, de külsőleg is használható. Míg belsőleg elsősorban a termését alkalmazzák, addig külsőleg a magvagból és a bogyók húsából kinyert olajat hasznosítják. Rengeteg linolsavat tartalmaz, melynek komoly egészségügyi jelentősége van. A linolsav felel az úgynevezett ceramidok előállításáért, melyek a felső bőrrétegünk fontos alkotóelemei. Bőrünk nedvességtartalmának megőrzése érdekében használható. Gyulladáscsökkentő hatásának hála pedig fontos szerepet kapott a gyulladásos bőrbetegségek kezelésében is. Nem csak kozmetikumokban, de gyógyszeralapanyagként is hasznosítják: nehezen gyógyuló sebek, fekélyek gyógyítására.

Gyümölcsét elsősorban feldolgozva, és nem nyersen fogyasztják. Természetesen nincsen semmilyen veszélye annak, ha csemegeként szeretnénk enni, sőt így tartalmazza a legtöbb flavonoidot, fenolt, antioxidánst és vitamint. Augusztus elejétől szeptember végéig érik be, de ilyenkor még kesernyés, savanykás. Viszont, ha megcsípte a dér, édessé és fogyaszthatóvá válik. Feldolgozva elsősorban dzsem, bor, gyümölcslé, likőr, zselé, valamint olajtermékek készülnek belőle. A terméshúst akár smoothie-ba is rakhatjuk, kitűnő, finom és értékes turmixot kapunk így nyáron. A gyümölcsturmixba természetesen tehetjük a homoktövis lét vagy pépet is. A bogyók húsát le is fagyaszthatjuk, mivel a vitamintartalma attól csak kis százalékban romlik. Ellenben a hőkezelés nagymértékben (szinte nullára) csökkenti hasznos anyagtartalmukat, így csak ízélménnyel örvendeztet meg bennünket. Ha nem akarunk a feldolgozásukkal foglalatoskodni, értékes bogyókat szárított formában és gyógyászati készítményekben is megtaláljuk a patikák, drogériák polcain.

Mielőtt túl sokat ennénk a homoktövis terméséből

Szinte minden élelmiszerről elmondható, hogy túlzott mennyiségben a fogyasztása többet árt, mint használ. Bizonyos esetekben pedig kerülendő is. Terhes nőknek és szoptató kismamáknak, illetve 12 év alatti gyermekeknek nem ajánlott. Beszerzés előtt mindenképp egyeztessen orvosukkal, illetve a gyerekorvossal. Érdemes kis adagokban fogyasztani, hiszen egyes esetekben hasmenést okozhat. Akut bél- és epehólyaggyulladás, illetve hasnyálmirigy megbetegedések esetén használata nem ajánlatos. Ezekben az esetekben szintén konzultáljunk kezelőorvosunkkal, mielőtt megvásárolnánk.